16 januára, 2025
Uznesenie vlády o investíciách do nemocníc z Plánu obnovy a odolnosti.
Podľa uznesenia vlády sa z Plánu obnovy a odolnosti budú stavať tieto nemocnice:
1. Rázsochy so 653 lôžkami do úrovne “hrubej stavby”
2. Univerzitná nemocnica Martin so 660 lôžkami do úplného dokončenia
3. Projektové výzvy pre ostatné nemocnice – zatiaľ ešte nie je známe ktoré nemocnice zvíťazia
Asociácia zdravotníckych pracovníkov v zahraničí (AZPZ) vyslovuje vážne obavy, či sa tieto projekty dajú v prezentovaných časoch uskutočniť. Zároveň AZPZ vydáva nasledovné stanovisko:
Rázsochy so 653 lôžkami nezohľadňujú návrhy odbornej obce, v projekte nepočítajú so zázemím pre študentov medicíny a hlavne neriešia požiadavky pacientov na komplexnú národnú nemocnicu. Takýmto rozhodnutím bude zdravotná starostlivosť v Bratislave naďalej rozptýlená po celom meste. Obavy vyvoláva aj víťaz verejného obstarávania, ktorý nemá skúsenosti s projektovaním veľkej nemocnice. Pri zachovaní súčasných termínov hrozí, že do prvého kvartálu 2024 nebudú vysúťažení všetci generálni dodávatelia stavby, čím sa daný projekt nestihne dokončiť (do štvrtého kvartálu 2025) a finančné prostriedky alokované na túto stavbu sa môžu rozdistribuovať do iných, malých projektov.
Projekt Univerzitnej nemocnice Martin je zameraný vo veľkej miere na výskumnú a pedagogickú činnosť a nezohľadňuje dostatočne medicínsku potrebu v rámci optimálnej siete nemocníc. Niektoré medicínske činnosti, ktoré projekt zahŕňa, by sa mali centralizovať a vykonávať len v národnej nemocnici v Bratislave. Univerzitná nemocnica Martin má byť dokončená, skolaudovaná a odovzdaná do užívania v júni 2026. Tento časový horizont je veľmi nepravdepodobný a je dôvodné podozrenie, že do stanoveného termínu sa dokončí len „hrubá“ stavba. Predpokladáme skôr výstavbu niekoľko rokov nad stanovený termín dokončenia, čo môže limitovať ďalšie investície do ostatných koncových nemocníc.
Asociácia zdravotníckych pracovníkov v zahraničí ďalej poukazuje na to, že pri vyjednávaniach s Európskou komisiou o investičných objemoch sa používal benchmark koncových univerzitných a nie malých regionálnych nemocníc. Preto je na mieste obava, že regionálne nemocnice budú postavené nehospodárne draho.
AZPZ je presvedčená, že finančné zdroje z Plánu obnovy a odolnosti by mali dostať koncové a komplexné nemocnice, ktoré budú podľa novej optimalizácie siete nemocníc zabezpečovať komplexnú zdravotnú starostlivosť v širšom regióne. AZPZ je proti atomizácii použitých zdrojov na menej prioritné projekty.