Konferencie
1. konferenciu o zdravotníctve a zdravotnej politike, Bratislava, 2023
Asociácia zdravotníckych pracovníkov v zahraničí zorganizovala 11.11.2023 v Bratislave 1. konferenciu o zdravotníctve a zdravotnej politike. Na konferencii vystúpili slovenskí zdravotníci, ktorí odišli pracovať do zahraničia a majú bohaté pracovné skúsenosti z vyspelých krajín sveta.
Na úvod konferencie vystúpil prezident Asociácie zdravotníckych pracovníkov v zahraničí, Peter Stachura, ktorý privítal zúčastnených a zhodnotil, prečo je táto konferencia výnimočná. Podľa jeho slov je pre Slovensko nevyhnutné, aby boli zdravotné politiky konfrontované s medzinárodnými skúsenosťami. Môže sa tak predísť nevhodným nastaveniam a zároveň Slovensko môže získať nové inšpirácie od krajanov, ktorí vo vyspelých krajinách pracujú.
Záštitu nad konferenciou prijala doktorka Škripeková, ktorá vo svojom prejave uviedla ako príklad dobrej spolupráce oblasť paliatívnej medicíny, kde sa už začína prejavovať prínos participácie Slovákov pracujúcich v zahraničí na tvorbe legislatívy a rozvoji tejto disciplíny na Slovensku.
Konferencia bola rozdelená do troch blokov. V bloku o zdravotnej starostlivosti doma a vo svete odzneli prednášky pána doktora Mydlu, ktorý zhodnotil ako je organizovaná ambulantná zdravotná starostlivosť v Nemecku. Poukázal na to, že štruktúra a funkčnosť zdravotného systému v Nemecku je na vysokej úrovni. Na druhej strane aj tento systém je limitovaný vysokou byrokraciou a obmedzeniami. Tie prinášajú nemalé výzvy do budúcnosti. Doktor Mydla sa venoval nastaveniam nemeckého systému. Hovoril o regionálnych asociáciách združujúcich zmluvných lekárov, v ktorých sa musia ambulantní lekári povinne registrovať pri zaradení do ambulantnej siete s úhradami z verejného zdravotného poistenia. Rovnako spomínal úlohu spoločného federálneho výboru, ktorý definuje čo bude hradené z verejného zdravotného poistenia a čo budú individuálne zdravotné výkony, ktoré si hradí pacient sám.
V ďalšom príspevku sa doktor Stachura venoval komunitnej zdravotno-sociálnej starostlivosti. Z jeho prednášky vyplynulo, že z dôvodu demografických zmien a „pandémie samoty“ sa musí spoločnosť zamerať na budovanie podpornej zdravotno-sociálnej siete, ktorá dokáže udržať čo najlepšiu kvalitu života a sebestačnosť osôb v ich prirodzenom prostredí.
V prezentácii doktora Kleščinského odzneli dôvody, prečo robotická chirurgia zažíva veľký rozmach. Nie je to len vyšší komfort pre operatéra, ale zjavné sú aj benefity pre pacienta – lepšia operačná technika, menej komplikácií, rýchlejšia rekonvalescencia. Na to, aby sa náklady na robotické operácie výraznejšie znížili, potrebujeme dostatočné množstvo výkonov, ale aj správny výber indikácií. Musia sa stanoviť indikácie, ktoré prinášajú najvyššiu pridanú hodnotu pre pacienta tak, aby ich využitie neprimerane nezaťažovalo finančný rozpočet nemocnice a štátu. Doktor Kleščinský poznamenal, že robotické operácie nemôžu byť len nástrojom na zatraktívnenie regionálnych nemocníc alebo rozhodnutím ekonomických skupín bez zohľadnenia ekonomickej nákladovosti a skutočnej potreby. Robotickú chirurgiu je nevyhnutné centralizovať a takto prevedené operácie majú byť v dostatočnej miere hradené zo zdravotného poistenia.
V ďalšej prednáške doktor Stachura spomenul koncepciu „bezbolestnej nemocnice“. Zároveň priblížil aké dôležité je pracovať na štandardizácii procesov v nemocničných zariadeniach a s akými úskaliami sa snaha o implementáciu zmysluplných projektov stretáva. V prezentácii odznelo, že zaužívaná prax liečby akútnej bolesti v slovenských nemocniciach je poddimenzovaná a je nevyhnutné začať ju koncepčne riešiť.
Druhý blok prednášok sa venoval problematike zdravotníckeho personálu. V prednáške pani Malej odzneli dôvody, prečo odchádzajú slovenské sestry pracovať do zahraničia a čo by tento nepriaznivý trend pomohlo zvrátiť. Tým najdôležitejším faktorom je zmena pracovného prostredia a vzájomný rešpekt medzi profesiami. Na Slovensku ešte stále prevláda hierarchický model správania sa, čo na mnohých mladých zdravotníkov pôsobí demotivačne.
Pán doktor Šomšák sa vo svojej prednáške venoval problematike “burn out“ u zdravotníkov. Vo svojom príspevku zdôraznil, že tento syndróm treba odlíšiť od depresie, hoci syndróm vyhorenia môže v prípade neriešenia plynule prejsť do depresie. Doktor Šomšák priblížil, že v súčasnosti významne rastie počet zdravotníkov so syndrómom vyhorenia a na zastavenie nepriaznivého trendu sú potrebné komplexné riešenie. Od dodržiavania personálnych normatívov, cez edukáciu, rozpoznanie príznakov, až po individuálnu psychohygienu.
Posledný blok o kvalite a inováciách začal pán doktor Rokošný z Českej republiky. Slovenský transplantačný program porovnal so systémom v Českej republike a Spojenom Kráľovstve. Podľa doktora Rokošného slovenský transplantačný program zaostáva za najvyspelejšími krajinami Európy. Hlavným dôvodom je nedostatok darcov, ktorých počet sa dlhodobo nedarí navýšiť. Absentuje program darcovstva orgánov po obehovej smrti (DCD – donor after circulatory death), ktorý by mohol počet darcov navýšiť. Na Slovensku chýbajú programy transplantácie pankreasu, detských pečení a pľúc. Riešením by mohla byť lepšia komunikácia medzi transplantačnými autoritami a darcovskými nemocnicami, ako aj zavedenie chýbajúcich programov za podpory zahraničných odborníkov.
Pán doktor Vidinský sa vo svojom vystúpení venoval problematike slovenského zdravotníctva v kontexte trvalo udržateľného rozvoja. Podľa doktora Vidinského slovenské zdravotníctvo potrebuje výrazným spôsobom posilniť svoju odolnosť voči globálnym spoločenským výzvam a rizikám, akými sú nerovnomerný globálny demografický vývoj, nestabilita finančných trhov, výpadky dodávok energií, vojnové konflikty, biologické a kybernetické hrozby, krehké globálne dodávacie reťazce a v neposlednom rade klimatické zmeny a plytvanie zdrojmi našej planéty.
Ako vo svojej prednáške uviedol, aj Asociácia zdravotníckych pracovníkov v zahraničí sa chce svojim odborným vkladom podieľať na dlhodobom udržateľnom a odolnom raste našej spoločnosti, predovšetkým v oblasti zdravotníctva. Potrebujeme zvýšiť efektivitu a transparentnosť zdravotníckeho systému nastavením jasných pravidiel vychádzajúcich z medzinárodných skúseností a kontrolovať ich dodržiavanie. Poznamenal, že ako súčasť medzinárodného spoločenstva OSN a Parížskej klimatickej dohody sme sa k tomu zaviazali nielen morálne, ale aj legálne.
Poslednú prednášku o manažmente nemocničnej zdravotnej starostlivosti v Nórsku predniesol pán profesor Žúbor. Vo svojom vystúpení sa venoval problematike stratifikácie nemocničných zariadení v Nórsku. Striktné regionálne a kompetenčné delenie nemocníc v Nórsku by mohlo byť dobrým príkladom ako zoptimalizovať nemocničnú sieť na Slovensku. Kľúčovým posolstvom bolo digitálne prepojenie všetkých regionálnych nemocníc, nastavovanie hodnotiacich pravidiel, rovnako kritérií na preklad rizikových pacientov, zavedenie lokálnych štandardov kvality a dodržiavanie regionálnej príslušnosti.
V rámci jednotlivých blokov prebehla zaujímavá panelová diskusia, ktorú moderoval pán Kekelák z denníka Postoj.
Konferencia o zdravotníctve a zdravotnej politike, ktorú organizovala Asociácia zdravotníckych pracovníkov v zahraničí, bola vynikajúcou príležitosťou ako priniesť na Slovensko skúsenosti slovenských zdravotníkov pracujúcich v zahraničí a konfrontovať ich so slovenským zdravotníckym systémom. Výmena informácií a hľadanie pravdivých skutočností môže prispieť k transformácii slovenského zdravotníctva na odolnejšie a spravodlivejšie.