Skip to content

Stanovisko AZPZ ku návrhu na obmedzenie počtu zahraničných študentov na slovenských lekárskych fakultách

AZPZ vyslovuje vážne pochybnosti o návrhu na obmedzenie počtu zahraničných študentov na slovenských lekárskych fakultách a zároveň prezentované masívne navýšenie počtu slovenských študentov medicíny. Navýšenie o 500 slovenských  študentov ročne považuje AZPZ za nepremyslený a nekoncepčný krok.

 

Dôvody:

 

  1. Už teraz odchádzajú mnohí absolventi stredných škôl študovať medicínu do susednej Českej republiky, kde je úroveň pregraduálneho vzdelávania vyššia ako na Slovensku. Slovenské lekárske fakulty si preto vyberajú z menšieho počtu kvalitných študentov. Pri masívnom navýšení prijatých študentov sa kvalita študujúcich na lekárskych fakultách môže ešte znížiť.

 

  1. Hlavným problémom slovenskej personálnej politiky v zdravotníctve nie je nedostatočný počet absolventov lekárskych fakúlt, ale skôr ich uplatnenie v klinickej praxi. Hlavne vo veľkých nemocniciach v krajských mestách je počet voľných pracovných  miest pre absolventov medicíny nízky. Na absolventov sú odkázané predovšetkým menšie nemocnice, ktoré zase nie sú pre absolventov medicíny až tak atraktívne. Navýšenie počtu medikov tento problém nevyrieši.

 

  1. Kvalita lekárskych fakúlt sa navýšením počtu slovenských študentov nezvýši. Skôr naopak. Klinické predmety, ktoré medici absolvujú na pracoviskách v našich nemocniciach tvrdo skúšaných investičným deficitom, môžu byť ešte menej osobné (viac medikov v krúžku) a menej kvalitné (absencia kvalitného odborného vedenia). Zároveň viac didaktickej práce znamená pre pedagógov lekárskych fakúlt menej času na vedeckú činnosť, ktorá je už teraz na veľmi slabej úrovni.

 

  1. Dlhodobá udržateľnosť  financovania takéhoto nárastu študentov je diskutabilná. Ak poklesne počet zahraničných študentov, čo je do určitej miery žiadúce (optimum zahraničných študentov je ca 20%, u nás študuje takmer 40% zo zahraničia), tak sa automaticky zvýši potreba dofinancovania lekárskych fakúlt prostredníctvom rozpočtu Ministerstva školstva. Toto navýšenie musí byť pre lekárske fakulty dlhodobo garantované, lebo keď raz stratia časť zahraničnej klientely, v konkurenčnom prostredí okolitých alebo baltických krajín, sa táto klientela na Slovensko už nemusí vrátiť.

 

  1. Viac slovenských študentov znamená aj viac pedagógov, docentov a profesorov. Slovensko má dlhodobo problém s mladou generáciou habilitantov, ktorí by obstáli v medzinárodnom porovnávaní svojich vedeckých výstupov. Toto navýšenie môže ešte viac zvýšiť tlak na kvalitu habilitačných konaní.

 

  1. Napriek navýšeniu platov absolventov lekárskych fakúlt, Slovensko stále nie je a nebude konkurencieschopné s krajinami ako sú Nemecko (pracuje tu cca 1200 slovenských lekárov), Rakúsko (vyše 300 lekárov zo Slovenska) alebo UK (vyše 900 lekárov zo Slovenska). Navýšením počtu absolventov môže tento exodus pokračovať a silnieť.

 

  1. Odchod lekárov zo Slovenska je spôsobovaný predovšetkým pracovným prostredím, vzťahmi na pracovisku, korupčným a protekčných správaním, klanovým nastavením univerzitných elít, zlou špecializačnou prípravou a celkovo  degradáciou  zdravotného systému. To sa navýšením absolventov zo Slovenska vôbec nezmení.

 

AZPZ sa preto zasadzuje o to, aby sa súčasný návrh korigoval a upravil. Zároveň pre zlepšenie aktuálnej situácie v pregraduálnom školstve, ako aj v počte praktizujúcich lekárov na Slovensku AZPZ navrhuje:

 

  1. Urobiť podrobnú analýzu uplatniteľnosti slovenských absolventov v našich zdravotníckych zariadeniach podľa jednotlivých špecializácií a skutočnej regionálnej potreby
  2. Zredukovať počet novoprijatých medikov zo zahraničia na 20%.
  3. Navýšiť počet študentov zo Slovenska podľa schopnosti nášho zdravotníckeho systému absorbovať nových absolventov v našich nemocniciach a nezvyšovať ďalej počty absolventov lekárskych fakúlt o viac ako 10-20%.
  4. Finančný výpadok zo zahraničných študentov garantovať dlhodobo v rozpočte pre Ministerstvo školstva a použiť ho buď na slovenských študentov alebo rozvoj vedy a výskumu.
  5. Upraviť prijímacie konanie na lekárskych fakultách tak, aby o prijatí nerozhodovali len testy z biológie, chémie a fyziky, ale aj osobnostný test, resp. test priestorovej orientácie alebo test manuálnej zručnosti (u stomatológov).
  6. Intenzívne podporovať vedu a výskum na lekárskych fakultách, rozvíjať vedecké zručnosti pedagógov, financovať ich aj na základe výsledkov vedeckej práce, aby úroveň našich lekárskych fakúlt aj v medzinárodnom porovnaní rástla.
  7. Urobiť zásadnú zmenu špecializačného vzdelávania tak, aby nebolo štúdiom, ale odborným vzdelávaním.
  8. Pripraviť podporu a monitoring rezidentov v nemocniciach – pomôcť nemocniciam aby  chceli nových absolventov do zamestnania prijať a zároveň kontrolovať počet rezidentských miest v jednotlivých špecializáciách.
  9. Zaviesť povinné odovzdanie vedúcich pozícií prednostov, primárov, funkcionárov lekárskych fakúlt po dovŕšení dôchodkového veku.
  10. Zaviesť kódex riadenia štátnych inštitúcií v zdravotníctve, aby sa eliminoval silný politický vplyv.
  11. Povinne certifikovať  nemocničné zariadenia aj s dôrazom na rezidentov.
  12. Podporovať celoeurópske riešenie migrácie zdravotníckych pracovníkov tak, aby krajiny profitujúce z práce zdravotníkov platili recipročne krajinám, ktoré zdravotníkov vyštudovali.

Foto: LF UK Plzeň